T.C.
KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI
   ULUS   KÜLTÜR  VE  SANAT  EVİ* 
İLÇE HALK KÜTÜPHANESİ
            *-Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünün 22 Haziran 2005 tarih ve 86671 sayılı yazılı emir ve onaylarıyla.

       1988 Yılında faaliyete geçen Ulus İlçe Halk Kütüphanesi 2004 Yılında “Kültür ve Sanat Evi” adını da kullanmaya başlamıştır.Halen “ Kültür ve Turizm Bakanlığı”nca yatırım yoluyla yaptırılan “Kültür ve Sanat Evi” binasında faaliyetlerini sürdürmektedir.Kurumda kuruluşundan bu yana pek çok personel çalışmış ve hizmet etmiştir.
       Günümüzde Halk Kütüphaneleri gelişen bilgi ve belge teknolojisine uyum sağlamak, bir yandan  da buna uygun hizmet politikaları geliştirmek durumundadırlar.
       Bu gelişimle beraber klasik kütüphane kavramı içersinde, kütüphaneler dört duvar arasındaki varlığını sürdürürken, teknolojik hizmet araçlarını da kullanılır hale getirmelidirler.Bu nedenle hem basılı materyal hizmeti verirken, hem de bilgisayarlar aracılığı ile kullanıcılarına sınırsız bir bilgi dünyasına pencereler açabilmelidirler.
       Artık her vatandaşın evinde ansiklopedi, roman, hikaye kitabı bulunmaktadır.Ancak daha geniş koleksiyonlara sahip kütüphaneler cazibe merkezi durumunda olduklarından ,kişilerin elektronik ortamdaki bilgiye erişimde kendi kendilerine yetersiz kaldığı noktalarda uzman bir kütüphaneci refakatinde elektronik tarama yapmak daha ideal olacağı için kütüphaneleri ziyaret etmek  zorunluluk olmaktadır.
       İç ve dış donanımı ile zevkli bir şekilde döşenmiş bir kütüphane mekanını herkes daha kolay benimseyecektir.

        Gün içine yayılmış tiyatro, sinema, söyleşi gibi sosyal etkinliklerin yapıldığı kütüphanelerin, Batı ülkelerindeki gibi 7’den 70’e sık sık ziyaret edilen yerlerden olacağı şüphesizdir.
       Bir kütüphanenin en önemli hizmet  araçları kitap,dergi zenginliğidir.Bu nedenle en güncel ve en yeni yayınların kullanıcılarına sunabilen kütüphanelerin gelecekte okuyucu sıkıntısı çekmeyecekleri  şüphesizdir.Böylece de toplum içindeki yerlerini sağlamlaştırmış olacaklardır.
       Kurulduğu 1988 yılında tek bir odada hizmet vermeye başlayan Ulus İlçe Halk Kütüphanesi, bugün örnek proje kapsamında ülkemizde sadece çok az ilçede bulunan  ve yeni inşa edilen tip proje “Kültür ve Sanat Evi” çatısı altında çalışmalarına devam etmektedir.Ayrıca yine sayılı kütüphanelerde bulunan otomasyon bilgi sistemiyle okuyucularına internet üzerinden de bilgi akışı sağlayarak  hizmet alanını tüm yurt sathına taşımıştır.


       Vatandaşlarımızı  okumaya teşvik etmek amacıyla 2003 yılı Ekim ayında “Sağlıklı ve Kültürlü bir Toplum” kampanyası başlatılmış olup, kütüphaneye gelen ziyaretçilere ve kitap alan okuyucularına diş macunu, sabun hediye edilmiştir.Bu güne kadar  15 bin adet diş macunu ve sabun dağıtılmıştır..Yine Okumaya Teşvik amacıyla “Kütüphane Haftası” nda kullanıcılarımızı çeşitli hediyelerle ödüllendiriyoruz.(Altın,plaket ,belge vb. gibi)
       Faaliyetlerimizi tüm haftaya    yaymak için çeşitli eğitim kurumları ile de işbirliğimiz sürmektedir.Bu amaçla “Okul Öncesi ve Çocuk Bölümü” müz de ilçe merkezinde bulunan İlköğretim Okulları Ana Sınıfları ile   liseler bünyesinde bulunan Çocuk Gelişimi Bölümleriyle yapılan bir protokolle kütüphanemizde “Masal Saatleri” düzenlenmektedir.Kütüphanemizi İnternet üzerinden tanıtmak için 10 yıl önce bir web sitesi hazırlanmıştır.Web sitemiz      http://www.uluskutuphanesi.gov.tr   adresinden yayın yapmaktadır .Kütüphanemiz bağımsız ilk ve tek web sitesi ve adresine sahip Halk Kütüphanesi özelliğini yıllarca taşımıştır.Kütüphanemizde güvenlik ve kontrol işlemleri kameralar aracığı ile yapılmaktadır.Kütüphanemizde DVD,VCD,kaset, poster, oyuncak gibi görsel-işitsel materyaller ödünç verilmektedir.Kütüphanenin internet merkezindeki 10 bilgisayarla kullanıcılara sunulan bilgiye erişim hizmetiyle tüm dünyaya bir pencere açılmaktadır.Hizmete sunulan  bilgisayar sayısının talep durumuna göre arttırılması düşünülmektedir.Kütüphanemizin  (2009) ziyaretçi sayısı 20,474’tür.Kitap sayımız ise 15854 tür.Kütüphanemizde hizmet kitap ve ansiklopedi ile sınırlı kalmayıp 50 den fazla aylık dergi Ulusal üç adet ve yerel günlük gazetelerle okuyuculara güncel ve devamlı haber akışı sağlanmaktadır.Ayrıca Wi-fi (access point) hizmetimiz ile tüm vatandaşlarımız cep telefonlarından  ve kişisel bilgisayarlarından internet hizmeti alabilmektedirler.

               Ulus Halk kütüphanesi Hizmet Birimleri:

               1-Okul Öncesi ve Çocuk Bölümü                                                            

               2-Gençlik Merkezi ve Yetişkinler Bölümü                          

               3-İnternet Merkezi ve Bilgisayar Bölümü

               4-Çok Amaçlı Salon (Tiyatro,Sinema,panel,sergi vs.)

               5-Süreli Yayınlar Bölümü

               6-Ödünç Verme ve Danışma

               7-İdari Birimler

               8-Destek Hizmet Birimleri (Güvenlik,Kalorifer,mutfak,vestiyer vb.gibi)
               Kütüphaneden Yararlanma Şartları:                                              

       · Bina içersinde basılı ve görsel-işitsel materyallerden yararlanmak için hiçbir şart yok.
       · Ödünç materyal alabilmek için üye olmak gerekiyor.
       · 15 günlüğüne verdiğimiz materyalin süresi eğer istenirse  telefonla veya e-mail’le uzatılabiliyor.
       · Çok amaçlı salonu kullanabilmek için 10 gün önceden müracaat gerekmektedir. (Tiyatro,panel,imza günü vb. etkinlikler        için)
       · Girişte kimlik alınmamakta ancak, çıkışta ad-soyad kayıt altına alınmaktadır.
       .Ödünç materyal rezervasyon ve süre uzatımı kurum e-mail adresi üzerinden yapılabilmektedir.